Software na stavbu domu

Plánujete stavbu domu, no nemáte dobrú predstavivosť? Potrebujete poradiť, ako postavit dom? Veľa ľudí si jednoducho nakreslí svoje predstavy na papier a už vedia, ako postupovať ďalej. Ale čo ak nemáte takú dobrú predstavivosť? Ako postupovať v tomto prípade?

My Vám poradíme!

Existuje množstvo dostupných softwarov na návrhy domov. Je však zložité naučiť sa v nich pracovať za jeden víkend. No netreba sa báť. Všetko sa dá, len sa musí chcieť.

Google SketchUp

Jeden zo zaujímavých voľne dostupných softwarov je google sketchup, ktorý si môžete aj vy zadarmo stiahnuť do svojho počítača. Ide o 3D grafický program, v ktorom si môžete navrhovať tak interiér, ako aj exteriér. Voľne sa pohybujete v otvorenom priestore, kde si môžete kresliť vaše objekty (domy, byty, chaty, izby, …) alebo použijete dostupnú knižnicu produktov. Tá obsahuje už predpripravené šablóny domov, jednotlivých vecí, ako napr. interiérové zariadenie, ale aj exteriérové prvky (stromy, trávnik, záhradné sedenie, atď..). Tento program je pre používateľa asi najjednoduchší.

IKEA software

Ak ale plánujete len niečo mále a chcete si skúsiť naplánovať napr. interiér kuchyne, tak môžete použiť aj dostupný software, ktorý ponúka IKEA na svojej domovskej stránke. Tam si môžete jednoducho vkladať ich produkty a tak predstava interiéru bude oveľa jednoduchšia a zároveň úplne presná.

Taktiež ale nemusíte ísť cestou, ktorá je najekonomickejšia. Ak chcete mať kvalitne spracovaný návrh napr. v AutoCade, čo už stavebný software, v ktorom pracujú architekti, oslovte projektanta, ktorý Vám vytvorí návrh na mieru.

Uprednostnite však osobné stretnutie, kde projektantovi opíšete podrobne vaše očakávania a nevznikne informačný šum, ktorý často prostredníctvom mailu vzniká, nakoľko každý chápe jednotlivé veci po svojom. A potom sa môže stať, že zaplatíte za projekt, ktorý vám vytvorí architekt a nebude sa takmer vôbec zhodovať s vašimi predstavami.

Táto možnosť je však najlepšia, ak plánujete stavbu domu, nakoľko to budete mať presné a projekt bude použiteľný aj pre architekta, ktorý bude schopný zhodnotiť, jednotlivé inžinierske siete, orientáciu domu a podobné dôležité informácie pre vašu stavbu.

Ak však plánujete len rekonštrukciu bytu, tak oslovovanie projektanta vás bude stáť zbytočne veľa. Tam vám stačí len posudok v prípade rekonštrukcia vodovodného potrubia, či plynu. V tomto prípade je lepšie osloviť interiérového dizajnéra, ktorý vám okrem pekného návrhu pripraví aj varianty, ako čo usporiadať.

Hor sa do práce!

Rate this post