Ako sa starať o plastové okná v zime?

Na životnosť okien vplýva mnoho faktorov, medzi nimi aj poveternostné podmienky. Plastové okná sú počas zimy vystavované nízkym teplotám, zvýšenej vlhkosti, mrazu a snehu, čo môže ovplyvniť ich stav a spôsobiť isté poškodenia. Aby ste sa im vyhli, je dôležité zabezpečiť správny servis plastový okien. Ako sa teda starať o plastové okná počas zimy?

orosené plastové okno

Plast je spomedzi okenných materiálov stále jednotkou na trhu. Dôvodom je práve pomer ceny a kvality, čo robí z plastových okien dostupný tovar pre veľké množstvo ľudí. Plastové okná majú tiež isté výhody v porovnaní napríklad s drevenými oknami. Nevyžadujú si povrchovú úpravu rámov a oprava a servis plastových okien sú zvyčajne menej finančne aj časovo náročné – servis plastových okien napríklad nevyžaduje povrchovú úpravu rámov, kým pri drevených oknách je to nevyhnutnosťou. Plastové okná sú tiež pomerne odolné a majú relatívne vysokú životnosť. Avšak nie sú úplne odolné voči akýmkoľvek podmienkam. Aj plastové okná podliehajú vplyvom počasia či mechanickému opotrebovaniu. A práve preto je dôležité sa o nich pravidelne starať, aby ste sa vyhli ich poškodeniam.

Problematická vlhkosť

Dôležité je venovať pozornosť plastovým oknám najmä počas zimy, kedy vplyvom mrazov a zvýšenej vlhkosti trpia omnoho viac ako počas letných dní. Najčastejším problémom plastových okien počas zimy je hromadenie vlhkosti či nazrážanej vody. Možno ste už niekedy spozorovali, že sa vám na spodnej časti okien nazrážala vlhkosť v podobe kvapiek vody. Dôvodom je teplotný rozdiel medzi interiérom a exteriérom. Pri starších oknách sa voda môže zrážať aj na rámoch a okolo stien, čo môže mať za dôsledok výskyt plesní a hrdzavenie rámu. Zároveň dochádza k poškodeniu okien a zníženiu ich funkčnosti, pretože tesnenia primŕzajú alebo nedoliehajú.

Zrážanie vody a zvýšenú vlhkosť je treba eliminovať. Môže mať za dôsledok výskyt plesní v domácnosti, čo vôbec nie je príjemná záležitosť. Plesne totiž môžu zapríčiniť nezdravú klímu v domácnosti, výskyt zdravotných problémov či zhoršenie alergií alebo astmy.

Dôležité je v tomto prípade pravidelné no rýchle vetranie domácnosti, čím znížite rozdiel medzi vnútornou a vonkajšou teplotou a vlhký teplý vzduch tak „odíde“ von. Ochranu plastových okien pred nadbytočnou vlhkosťou môžete tiež zvýšiť vonkajším tienením. Takéto vonkajšie žalúzie sa dajú nainštalovať aj dodatočne a znížia kondenzáciu na oknách a tiež ochránia okná pred snehom a mrazom. 

Zimný režim plastových okien – áno či nie?

Možno ste sa už stretli s informáciou, že plastové okná je potrebné na zimu prestavovať do zimného režimu. Zimný režim spočíva vo zvýšení prítlaku krídla okna k rámu a okno sa tak stáva ešte viac tesnejším. To môže znížiť únik tepla z domácnosti a tiež eliminovať prebytočnú vlhkosť počas vykurovacej sezóny. Avšak pri tomto zimnom režime môže dochádzať k namáhaniu okenného tesnenia. Odborníci sa zhodujú, že do okien by sa malo zasahovať čo najmenej a ideálne vôbec. Ak vám cez okná neprefukuje a dá sa s nimi bez problémov manipulovať (otvárať a zatvárať), nastavenie na zimný režim nebude nevyhnutné. Ak by ste ale predsa len chceli zimný režim nastaviť, odporúčame vám obrátiť sa na profesionálny servis okien.

Plastové okná si nevyžadujú zložitú starostlivosť. Mala by byť však pravidelná. S kontrolou tesnenia či nastavením plastových okien na zimu je však dobré obrátiť sa na skúsených technikov. Vyberte si spoľahlivú profesionálnu firmu, ktorá ponúka servis okien a budete mať istotu, že vaše okná budú plne funkčné a bez poškodení.

6/6 - (1 vote)