Čo je najlepšie na slobodnom povolaní?

freelance

Čo je podľa mňa najlepšie na slobodnom povolaní? Môžete robiť čokoľvek. Samozrejme, musíte to aj vedieť, ale myslím to tak, že vás nelimitujú predstavy vášho zamestnávateľa,  samy ste si pánom a samy rozhodujete o tom, čomu sa pracovne budete venovať.  Určite ste  nejakým spôsobom limitovaný tým, keď pracujete na projekte pre nejakého konkrétneho klienta, pretože jeho predstava pre vás musí zohrávať výraznú rolu, ale vy máte tú slobodu sa rozhodnúť, či s jeho predstavou pracovať viete a chcete alebo naopak sa s ňou neviete ani trochu stotožniť a môžete ju odmietnuť.

Pri výbere zamestnávateľa máte takisto na výber a rozhodnutie pre koho budete pracovať je len a len na vás, to však kde začína nesloboda, je to miesto, kedy sa vaše predstavy či predstavy vášho zamestnávateľa zmenia a vy nemôžete len tak ľahko zmeniť pôsobisko. Samozrejme môžete z práce odísť a nájsť si inú, ale nie je to také jednoduché ako proste v prípade freelancera, ktorý sa rozhodne nezobrať projekt A, ale namiesto toho sa venovať projektu B. Najhoršie je to v prípadoch, ak vám polovica vašich projektov od vášho zamestnávateľa sedí a bavia vás, štvrtina sú neutrálne a len jedna malá štvrtina projektov je nepríjemná. To je asi lepšie zaťať zuby. Pri freelancovaní sa to stáva menej, človek má proste väčšiu slobodu v rozhodovaní sa v tom, čo bude, respektíve nebude robiť.

Na druhej strane výhodou toho byť zamestnaným je relatívne stabilný plat a istota projektov. Veľké firmy majú proste vždy viac zákaziek ako jednotlivý freelancery a je jedno, či vyrábate kreatívne hračky alebo je vašou pracovnou sférou vývoj software. Keď  je však človek šikovný a zároveň má asi aj trochu šťastia, tak si svoju stabilnú klientelu nájde, vytvorí a ak neklesne na kvalite svojich produktov, tak si ich aj udrží. Každý z nás si môže vybrať. Sloboda a trochu neisté dobrodružstvo freelancera, či teplé miestečko stabilného zamestnávateľa?

5/6 - (1 vote)