Keď sme posadnutí originalitou

Túžbu človeka po originalite môžeme smelo označiť za prirodzenú. Každý z nás chce aspoň niekedy vyniknúť, vybočiť z hraníc všednosti, prekonať priemernosť. Táto túžba poháňa ľudstvo dopredu, čo je nesporným pozitívom. Niekedy sa však mení až na posadnutosť. A tá môže mať mnoho podôb.

 

Mať všetko na mieru

Jednou z nich je posadnutosť mať všetko na mieru. V tejto súvislosti si asi okamžite spomenieme na oblečenie, hlavne obleky na mieru. Kto by také nechcel? Alebo bytový interiér. Hitom je nábytok na mieru všetkého druhu či kuchyne na mieru. Tento trend sa však netýka len vecí materiálnej povahy. Určite ste už zaregistrovali softvérové riešenia šité na mieru, marketingové kampane šité na mieru a podobne. Ide o jav, ktorý nepochybne súvisí so zvyšujúcou sa mierou individualizmu, špecializácie a diverzifikácie.

Mať všetko hande-made

Ďalšou posadnutosťou je mať všetko ručnej výroby. Čo výrobok, to zaručený originál. Nič proti, mnohé takéto produkty sú nielen krásne a kvalitné, ale majú aj svoju  umeleckú hodnotu. Dopyt po hande-made výrokoch vyvolal priam renesanciu mnohých tradičných remesiel, ktorým už hrozil zánik. Tento jav nepriamo súvisí s masovou priemyselnou výrobou. Tá je všetko, len nie originálna. Sme jej už trochu presýtení, preto hľadáme alternatívy.

Potreba plávať proti vždy prúdu

V niektorých z nás je zas zakorenená posadnutosť plávať proti prúdu, proti prevažujúcim trendom a niekedy aj proti móde. Ak sú teraz trendom napríklad elektronické cigarety, aj tak sa vždy nájdu ľudia, ktorí budú preferovať žuvací tabak. Jednoducho takí, ktorí chcú zo zásady vytŕčať z davu a často robia pravý opak toho, čo väčšina ostatných.

Potreba byť perfekcionista

Posadnutosť originalitou niekedy vyústi do perfekcionizmu. Pre puntičkárov sa originalita rovná dokonalosti, preto všetko, čo robia, musí byť perfektné. Všetko, čomu sa venujú, musí byť dokonalé. Uveďme aspoň jeden príklad – dentálna hygiena. Takmer každý sa o svoje zuby stará, perfekcionistom to však nestačí. Ich zuby musia byť prosto dokonalé a jedinečné ako umelecký originál.

5/6 - (1 vote)