Pečiatka je samozrejmosťou pre každého podnikateľa. Nielen že obsahuje základné údaje o danej osobe, je tak trochu aj vizitkou. Existuje mnoho vizuálov, mnoho farieb, mnoho dizajnov. Výrobu vizuálu je dobré prenechať na špecialistu, ktorý dokáže vaše predstavy zhmotniť do finálnej podoby. Na druhej strane je možné vytvoriť si vizuál doma, podľa vlastného uváženia sa vyhrať s detailami a s hotovým návrhom prísť do firmy, kde vám pečiatku zhotovia. Ako pečiatka vzniká a v akom programe ju robia grafici sa dozviete tu.
Grafici na vytvorenie návrhu pečiatky najčastejšie využívajú programy, s ktorými bežne pracujú počas svojej práce. CorelDraw, Illustrator poprípade InDesign. Tieto programy síce voľne dostupné nie sú, ich ovládanie je však jednoduché. Ak ste teda zbehlý grafik, dokážete za pár minút vytvoriť návrh bez toho, aby ste s tým mali čo najmenej práce.
Pri vytvorení vizuálu je potrebné dopredu určiť, koľko údajov (riadkov) chceme na vizitke mať. Od toho sa odvíja veľkosť pečiatky ale aj veľkosť pečiatkového strojčeka. Tie totiž majú normovanú veľkosť, takže treba myslieť aj na súhrn údajov, ktoré tam chceme mať. Štandardne sa vytvárajú pečiatky so 4 riadkami, vo veľkosť 4×1,5 cm. Sem sa zmestí názov, adresa, IČO/DIČ a kontakt.
V uživateľskom rozhraní CorelDraw nám postup vytvorenia pečiatky načrtol dlhoročný grafik Matej, ktorý istý čas pracoval pre reklamnú agentúru. V prvom rade si musíme určiť, koľko údajov chceme v pečiatke mať. Podľa toho si v rozhraní zmeníme hodnoty na požadovanú veľkosť (38x14mm). Na obrazovke sa nám zmení veľkosť rámika presne podľa toho, akú veľkosť sme zadali. Presne teda vieme, ako pečiatka vo finálnej verzii bude vyzerať bez zbytočných skreslení. Kliknutím na nástroj Písmo na nástrojovej lište môžeme zmeniť typ písma podľa vlastného uváženia. Pozor si treba dávať nato, aby sme nepoužívali príliš hrubé písmo, ktoré sa v závere pri zmene formátu môže zliať a nemusí vyzerať dobre. Potom jednoducho vložíme požadované údaje do nami vytvoreného rámčeka a informácie oddelíme tlačidlom enter. Pri nástroj Písmo potom môžeme meniť formátovanie písma, teda zmeniť veľkosť či typ.
Následné editovanie a úprava textu spočíva v tom, že označený riadok sa môže editovať akýmkoľvek spôsobom, akým len chceme. Všetky dostupné možnosti nájdeme na paneloch nástrojov. Zmeniť sa dajú napríklad aj medzery medzi slovami, medzi riadkami, takže kreativite sa medze nekladú.
Na rad prichádza fáza, kedy je potrebné vizuál uložiť. Z CorelDraw je finálnym formátom *.cdr, avšak do výroby je vhodnejší formát *.pdf. Pre prípadné budúce zmeny si treba ponechať aj jeden formát *.cdr, nakoľko pri zmene dát ich môžeme meniť bez väčších zmien samotnej pečiatky. Grafik však hovorí, že nie je vhodné ukladať vizuál do bežných formátov ako je .jpg, .bmp či .tiff.
Aký je ale rozdiel medzi programom CorelDraw a Illustrator, keďže sa používajú na rovnaké účely? V prvom rade je potrebné uvedomiť si, že oba robia svoju prácu dobre a sú to programy, ktoré nie sú primárne zamerané na výrobu vizuálu pečiatok. Okrem iného teda zvládajú aj viaceré iné funkcie, ktoré graficky potrebujú ku svojej práci. CorelDraw je jednoduchší a rýchlejší na základné veci, používa sa skôr na technické užitie než na kreatívne vymyšlanie, na ktoré je lepší Illustrator. Profesionálni grafici skôr využívaju Illustrator, nakoľko ma pokročilejšie preocesy a lepšie grafické výsledky. Má rôzne funkcie na tvorbu grafiky a jej následnú tlač, pokročilejšie formátovanie výstupov. Je však zložitejší na používanie.